مقالات

تاتو و تاریخچه بسیار جالب و خواندی آن

تاتو

تاتو یا خالکوبی به معنای لغوی علامت گذاری است. اصل واژه Tatto را می‌توان tatu دانست. سرچشمه این کلمه از کشور تاهیتی در اقیانوس آرام است.در بین پارسی زبانان نیز به عنوان خالکوبی معروف بوده است. اما در زبان فارسی همچنین شاهد استفاده از کلمه تاتو نیز می‌باشیم. این یک عمل جهانگیر است که با استقاده از نگ دانه‎‌ها طرح‌‎های مختلفی را بر روی بدن درج می‌کنند. در ادامه این مطلب به بررسی هرچه بیشتر این هنر خواهیم پرداخت. با ما در این مقاله از وب سایت مهسا جلیلی همراه باشید. این عمل از زمان‌های بسیار قدمی مورد استقبال بوده است. در کتاب مثنوی و معنوی مولوی نیز به‌عنوان داغ زدن معرفی می‎‌شود.

در زمان‌های پهلوی، بیشتر شاهد استفاده از خالکوبی بودیم. انجام حالکوبی در کشورهایی مانند ژاپن نیز به طور سنتی رسم بوده است. در برخی شریعت‌ها می‌بینیم که تتو کردن را مباح اعلام نموده‌اند.

در زمان‌های قدیم خالکوبی در بین زنان نیز بسیار رواج داشته است. تا حدی که برخی اندیشه‌های خرافی را نیز به همراه داشته است. مثلا خانم‌ها برای زیباتر شدن، سپید بختی و یا دور کردن چشم بد از خود این کار را می‌کردند. این خالکوبی‌ها بر روی زبان، در بین ابروها، روی چانه و بین سینه‌ها اغلب انجام میشد.

نحوه تاتو زدن در طول تاریخ

در روزگاران قدیم نحوه خالکوبی زدن بدین صورت بوده است که ابتدا طرح را با استفاده از سوزن بر روی پوست هک می‌کردند. این کار باعث میشد تا از پوست خون خارج شود. پس از اندکی خروج خون، ماده رنگی را بر روی این زخم‌ها قرار می‌دانند تا به تدریج جذب پوست شود. از نمونه مواد رنگی مورد استفاده در تاتو می‌توان به مواردی مانند؛ نیل، سرمه، دوده چراغ، آب تره و سایر رنگ‌های طبیعی جامد و مایع دیگر اشاره نمود. بعدها با توجه به دلایل بهداشتی و خروج خون از این قسمت‌ها این روش در دین اسلام حرام اعلام شد.

روش بعدی تزریق رنگدانه به لایه دوم پوست بود که به آن دِرم می‌گویند. در این لایه دیگر شاهد خونریزی نخواهید بود و ماندگاری تاتو نیز بسیار زیاد است. در این روش ابتدا با استفاده از سوزن، پوست سوراخ می‌شود. سپس مقدار بسیار کمی از جوهر سنگین به پوست تزریق خواهد شد. تعداد دفعاتی که باید این اقدام تکرار شود تا طرح بر روی پوست شما نمایان شود بسیار زیاد است.

این روزها شاهد استفاده از تفنگ تاتو هستیم. در این روش سوزن به داخل پوست نفوذ کرده و جوهر به درم کشیده شده و در عوض سوزن به عقب کشیده می‌شود. در استفاده از تفنگ تتو، تاتوکاران می‌توانند تا ۲۵ مدل سوزن را انتخاب نمایند.هرکدام از این سوزن‌ها برای سبکی مناسب می‌باشند. برخی مدل‌ها برای انجام طرح اصلی، برخی برای سایه انداختن و …. لازم به ذکر است که این دستگاه‌ها قادرند تا پوست را ۵۰ تا ۳۰۰۰ بار سوراخ نمایند.

از دیگر روش‌های بروز تاتو زدن می‌توان به استفاده از دستگاه‌های آهنربایی اشاره نمود. این دستگاه‌ها با نام‌هایی مانند مگنت و یا گان نیز معرفی می‌شوند.برای آسان‌تر کردن حرکت رفت و برگشت در این دستگاه، یک موتور کوچک تعبیه شده است.

بررسی دلیل ماندگاری تاتو

همانطور که گفته شد، تاتو در قسمت درم پوست انجام می‌شود. درم که از عصب‌ها، غدد، بافت و کلاژن تشکیل می‌شود. در انجام تاتو، برخی از قسمت‌های بزرگ به صورت حالت ژل در درم پراکنده می‌شوند، بخش‌های دیگر نیز با استفاده از فیبروپلاست یکی از مهم‌ترین مواد در درمان زخم‌ها کشته خواهند شد. سیستم ایمنی به سرعت به زحم‌های ایجاد شده توسط دستگاه تاتو در اولین بار واکنش نشان می‌دهد. در این زمان ماکروفاژها تلاش می‌کنند تا در محل زحم، زنگدانه‌ها را از بین برند. در این مرحله برخی از آنها موفق می‌شوند، اما برخی دیگر با جوهر در پوست حبس می‌شوند. سلول‌های دیگری همچون فیبروپلاست، جوهر را در محل تزریق جذب می‌نمایند.

بعد از انجام تاتو به مدت ۲ تا ۴ هفته زمان برای التیام یافتن نیاز است. با توجه به اینکه سیستم ایمنی، جوهر تاتو را به عنوان یک عامل بیگانه در بدن تشخیص می‌دهند، حمله کردن به دیگر قسمت‌ها را ادامه می‌دهند. به همین دلیل است که تتو تمایل زیادی به محو شدن دارد.

خطرات و آسیب‌های بهداشتی را در نظر بگیرید

با توجه به اینکه در انجام تاتو، سد دفاعی پوست شکسته می‌شود، ممکن است سلامتی انسان به خطر افتد. برای دریافت این خدمات حتما به مراکز معتبر باید مراجعه نمایید. حتما بایستی برای جلوگیری از مشکلات بعدی، بهداشت به طور کامل رعایت شود. شخص تتو کار موظف است تمامی دستگاه‌ها و ابزار خود را بعد از هربار استفاده به طور دقیق و کامل ضد عفونی نماید. چراکه در صورت سهل انگاری، امکان انتقال بیماری‌های زیادی مانند بیماری‌های عفونی و ایدز وجود دارد.

از طرفی میزان فشار وارد شده برای زدن طرح خیلی مهم است. اگر این فشار بیش از حد باشد، می‌تواند به پوست شما آسیب‌های جدی وارد کند.

پاک کردن و ریموو تاتو

گاهی افراد بعد از گذشت زمان از تاتو خود خسته می‌شوند. در نتیجه تصمیم به پاک کردن و یا ریموو آن خواهند گرفت. روش‌های بسیار زیادی برای پاک کردن وجود دارد، اما لازم است بتوانید بهترین روش ممکن را بسته به وضعیت پوستی‌تان انتخاب نمایید. استفاده از موارد ریموور، دستگاه لیزر، کاور کردن از نمونه روش‌های پر کاربرد است. اما انتخاب هرکدام از این روش‌ها به شرایط تتو و وضعیت پوست شما بستگی دارد. برای انتخاب بهترین و کاربردی‌ترین و کم خطرترین روش ریموو تاتو می‌توانید با ما در مرسه ریموو مهسا جلیلی در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *