مقالات

سوزن تاتو، کاربرد و معرفی انواع آن

سوزن تاتو

سوزن تاتو و انتخاب آن در تاتو و ریموو تاتو بسیار مهم است. پیگمنتر و تاتو کار باید با انواع سوزن آشنایی داشته باشد. همچنین باید تفاوت‌ها و کاربردهای آنها را بشناسد تا بتواند بهترین سوزن برای کار را انتخاب نماید. یکی از مهمترین مراحل شروع کار در تاتو انتخاب وسایلی است که به آن نیاز دارید. در این حرفه باید بهترین رنگ تاتو استفاده شود. در غیر اینصورت سبب ایجاد عفونت می‌گردد.

همچنین با توجه به اینکه برخی بیماری‌ها از طریق زخم و خون انتقال پیدا می‌گنند، به هیچ عنوان نباید بیشتر از ۱ بار و برای چند نفر از یک سوزن استفاده کرد. این کار کاملا غیر بهداشتی است. در اینصورت محل مورد نظر عفونت پیدا می‌کند. در نتیجه بعد از استفاده حتما باید آن را دور انداخت.

راهنمای کامل انواع سوزن تاتو

به طور کلی در زیر به انواع سوزن در تاتو اشاره شده است:

سوزن میکروبلیدینگ (تیغ بلید یا سوزن بلید)

این نوع سوزن تاتو نام‌های مختلفی دارد. میکرو، میکروبلیدینگ ابرو،تیغ بلید، سوزن بلید و …برخی از نام‌های معروف این سوزن در بین تاتو کاران و آرایشگران است. بهترین مارک، سوزن فیبروز ابرو است. این سوزن کیفیت بسیار بالایی دارد. همچنین در ۲ نوع ساده و فیبروز گلد در بازار وجود دارد. به طور کلی قیمت آن بین ۳ تا ۴۰ هزار تومان در بازار عرضه می‌شود. سوزن‌های دیگری با مارک‌های pcd و …در بازار موجود هستند. سوزن بلید ۲ نوع سرکج و یو شکل دارد که هر کدام از آنها کاربرد خودش را دارد. به عنوان مثال سوزن سر کج مخصوص هاشور ابرو است. همچنین سوزن یو برای تاج ابرو کاربرد دارد.  اگر تعداد سوزن برای تاتو بالا باشد برای پوست‌های ضخیم است. اما تعداد کم سوزن برای پوست‌های نازک است.

سوزن تاتو کارتریج

کارتریج

این نوع سوزن برای دستگاه پن و میکروپیگمنتیشن ابرو کاربرد دارد. همچنین دارای یک مخزن برای نگهداری رنگ تاتو می‌باشد. بعد از انجام تاتو باید آن را تعویض نمایید. به طور کلی سوزن‌های کارتریج  دارای مدل‌های گرد و تخت زیر است:

سوزن RL (سوزن گرد خط کش یا خط گیری )

نام این سوزن تاتو به طور کامل Round Liner است. سر این نوع سوزن کاملا بهم نزدیک است. همچنین دارای خط زن گرد است. مهمترین کاربرد آن برای ایجاد کردن طرح تاتو بدن است.

سوزن RS گرد و سایه زن

نام کامل این سوزن Round Shader است. سر سوزن‌های این مدل کاملا بهم نزدیکتر است. در واقع این سوزن برای سایه زدن کاربرد دارد.

سوزن‌های مگنوم

این نوع سوزن، سوزنهای ۲ ردیفی زیر است که تا ۹ سر دارد.سوزن تاتو مگنوم

سوزن M1

اسم دیگر این سوزن مگنوم است، که به نام سوزن فلت تاتو معروف است و دو ردیف سوزن دارد. برای سایه کاری و پخش کردن رنگ تاتو در ناحیه‌های کوچک و پر کردن فاصله‌های زیاد کاربرد دارد.

سوزن تاتو M2

تنها تفاوت این سوزن با سوزن M1 در این است که این سوزن برای نواحی بزرگ پوست کاربرد دارد.

سوزن  F (سوزن تخت)

این نوع سوزن دارای شیب دار و نوع تخت است که ۱ تا ۱۷ سر دارد. نام کامل این سوزن Flat Shader می‌باشد. این نوع سوزن همانند سوزن RS برای سایه زدن تخت و هاشور ابرو کاربرد دارد.

سوزن‌های تاتو RM یا CM

این نوع سوزن شبیه سوزن‌های مدل M است. اما ارتفاع آنها منحنی شکل است و مثل دیگر سوزن‌ها اندازه یکسانی ندارد. ازتفاع آن وسط پین‌ها بیشتر و کناره‌ها کمتر است. همین تفاوت ارتفاع سبب به وجود آمدن شکل هلالی سر سوزن می‌شود. این نوع سوزن همان کاربرد سوزن M1 را دارد. همچنین برای پر کردن قسمت‌های رنگی از این نوع سوزن استفاده می‌شود.

انواع سوزن کارتریج

سوزن کارتریج دارای انواع زیر است:

سوزن کارتریج پیچی ساده

این نوع سوزن تاتو از نوع مدل‌های ساده است و بهتر است برای تمرین روی پوست مصنوعی استفاده شود. این مدل در انواع زیر در بازار عرضه میگردد:

 • تک سر برای هاشور ابرو و تاتو خط چشم و بن مژه کاربرد دارد.
 • دو سر
 • ۳ سر گرد برای تاتو خط چشم و خط لب و سایه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • ۳ سر فلت
 • ۵ سر گرد
 • ۵ سر فلت
 • ۷ سر گرد
 • ۷ سر فلت

سوزن کارتریج پیچی نانو

این نوع سوزن تاتو بسیار ریز و با کیفیت و دقت بالا طرح تاتو را انجام می‌دهد.

سوزن کارتریج تی

این نوع سوزن تاتو معمولا کاربرد ندارد. اما اگر دستگاه میکروپیگمنتیشن ابرو شما نیاز به این نوع سوزن دارد می‌توانید از آن استفاده کنید.

مشخصات و کاربرد انواع سوزن تاتو دستگاه پن

این دستگاه یک دستگاه جمع و جور و سبک برای تاتو بدن است. شما عزیزان با شناخت سوزن و کاربرد‌های آن می‌توانید بهترین سوزن را برای این دستگاه خریداری نمایید و تاتویی بی نقص داشته باشید. در این صورن نیازی به ریموو تاتو ندارید.

انواع سوزن دستگاه پن

به طور کلی برای این نوع دستگاه دو نوع سوزن تاتو داریم:

 1. سوزن‌های مخصوص خط‌‌ زنی یا لاینینگ
 2. سوزن‌ مخصوص سایه‌زنی یا شیدینگ لب

انواع سوزن پن مخصوص لاینینگ یا لاین زنی

سوزن تاتو مخصوص لاین زنی با نام (Round Line) یا RL معروف است. اسم دیگر آن خط زن گرد است. عددی که کنار RL  است نشاندهنده‌ی تعداد سوزن‌های ظریف است. به طور کلی انواع آن عبارت است از :

 • ۱RL
 • ۳RL
 • ۵RL
 • ۹RL و….

انواع سوزن تاتو مخصوص شیدینگ یا سایه زنی

سوزن‌های شیدینگ دستگاه پن دارای انواع زیر است:

 • F
 • RS
 • M1 یا M2
 • RM

نکات مهم در زمان خرید انواع سوزن تاتو

در زمان خرید سوزن برای تاتو باید به موارد زیر دقت کنید:

 • سوزن باید صاف و بدون خم شدن باشد. زیرا سوزن خمیده و کج به پوست آسیب وارد می‌کند و جوهر تاتو را به طور یکسان در سطح پوست پخش نمی‌کند.
 • باید به میله مرکزی لحیم شده باشد. در غیر اینصورت باعث مشکلاتی برای پوست می‌شود.
 • بسته بندی آن باید محکم و بدون نفوذ باشد. همچنین باید تاریخ انقضای آن بر روی بسته بندی حک شده باشد. در صورت اتمام تاریخ انقضا باید سوزن را تعویض و یا استریل کنید.
 • به طور کلی اگر میخواهید پک کاملی از سوزن را داشته باشید، نمونه‌های زیر کافیست؛
 1. RL
 2. RS
 3. M1
 4. RM