مقالات

مراقبت بعد از تاتو چیست؟!

مراقبت های بعد از تاتو بدن

مراقبت بعد از تاتو یکی از مراحل بسیار مهم و حساس بعد از تاتو می‌باشد. اگر شما بهترین تاتو کار را انتخاب کنید و از بهترین مواد و دستگاه برای تاتو بدن استفاده کند. اما مراقبت بعد از تاتو بدن را انجام ندهید مشکلات زیادی را برای شما ایجاد می‌کند.همچنین علاوه بر مراقبت بعد از آن باید مراقبت‌هایی قبل از تاتو را انجام دهید. حتما به این موضوع توجه کنید که تاتو کار از مواد عالی برای تاتو استفاده کند. در غیر اینصورت تاتو عفونت می‌کند و مجبور به ریموو تاتو هستید.

مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از تاتو که ماندگاری آن را چند برابر می‌کند؟

برای اینکه تاتو ماندگاری بالایی داشته باشد و زخم‌ها خوب شوند نیاز به مراقبت بعد از تاتو دارد.

مراقبت بعد از تاتو در روز اول

بعد از تمام شدن تاتو و انجام دادن آن باید از آنتی بیوتیک بر روی آن استفاده کنید. حتما بعد از استفاده از آنتی بیوتیک روی آن را بپوشانید. در این صورت محل تاتو از میکروب و آلودگی در امان می‌ماند. یکی دیگر از دلایل این کار جلوگیری از تماس زخم با لباس و تحریک شدن آن است. بعد از چند ساعت بسته به عمق تتو باید پانسمان و پوشش را بردارید. این کار سبب می‌شود که محل تاتو در هوای آزاد قرار بگیرد.بعد از برداشتن پوشش متوجه ترشحاتی از خون و جوهر تاتو می‌شوید. این اتفاق کاملا طبیعی است. همچنین پوست بعد از تاتو ابرو قرمز و زخم است. در صورت لمس ناحیه تاتو متوجه گرم بودن ان می‌شوید.

تا چند روز بعد از تاتو باید پماد زد؟

تا یک هفته برای مراقبت بعد از تاتو باید محل تاتو را چرب کنید. برای این کار از پمادهای ویتامین A چشمی و AD استفاده کنید.این کار را به طور دائم باید به مدت ۱ هفته انجام دهید. به محض خشک شدن سریعا آن را چرب کنید.

مراقبت بعد از تاتو در روز دوم و سوم

از روز سوم می‌توانید تاتو را با آب و صابون بشویید. بعد از ان از یک مرطوب کننده بدون عطر و الکل استفاده کنید. اگر در زمان شستشو مقداری جوهر تاتو ریخت نگران نباشید. زیرا این جوهر، رنگدانه‌های اضافی در پوست است.

روز چهار تا ششم

در این روزها زخم و التهاب تاتو کمتر می‌شود. در این روزها از شستشو و مرطوب کردن تاتو غافل نشوید تا این مرحله مراقبت بعد از تاتو رد شود.

مراقبت‌های بعد از تاتو بدن در روز ششم تا چهاردهم

در طی این روزها تتو شروع به پوست انداختن می‌کند. از کندن و دست زدن به پوسته‌ها خودداری کنید. پوست‌های مرده به طور طبیعی از پوست جدا می‌شوند. اما اکر آنها را بکنید سبب از بین رفتن  رنگ تاتو هم می‌شود. همچنین پوست و محل تاتو را مجدد زخم می‌کند.در این روزها خارش زیادی را ممکن است احساس کنید. برای کم کردن خارش از مرطوب کننده استفاده کنید. اما اگر تاتو ابرو شما هنوز قرمز و پر از التهاب است ممکن است تاتو دچار عفونت شده باشد. در هفته دوم برای بهبود زخم از مقدار کمی وازلین استفاده کنید. وازلین باید به مقدار کم باشد تا پوست و زخم بتواند نفس بکشد.

مراقبت‌های بعد از انجام تاتو در روز پانزدهم تا سی‌ام

در این روزها پوسته‌های بزرگ ریخته شده است. اما ممکن است پوسته‌های کوچکی بر روی پوست و تاتو باشد. اصلا نگران این موضوع نباشید چراکه بسته به نوع پوستتان دیر یا زود این پوسته‌ها هم از بین می‌روند. برای مراقبت بعد از تاتو اگر خشک است آن را مرطوب کنید. در طی این روزها لایه خارجی پوست بهبود می‌یابد. بعد از پایان ماه اول رنگ اصلی تاتو نمایان می‌شود. بهترین رنگ تاتو باید بعد از یکماه روشن و واضح شود.

مراقبت‌هایی که تا بهبودی کامل نباید انجام دهید

علاوه بر همه‌ی مراقبت‌های بالا باید نکات زیر را رعایت کنید.

 1. در مقابل نور مستقیم خورشید قرار نگیرید
 2. به هیچ عنوان لباس تنگ نپوشید
 3. پرهیز از شنا و استخر
 4. نخاراندن و عدم دستکاری تاتو یکی از مراقبت بعد از تاتو است.
 5. از حوله، ملافه و لباس تمیز استفاده کنید.
 6. تا ۱ هفته از دوش خودداری کنید.
 7. در صورتی که مجبور شدید زیر نور خورشید قرار بگیرید حتما ضدآفتاب بزنید. زیرا نور خورشید باعث آسیب به تاتو می‌شود. همچنین ماندگاری آن را کمتر می‌کند.
 8. از بستن لوازم جانبی مثل بند سوتین و کمربند بر روی تاتو خودداری کنید.
 9. از پوشیدن لباس‌های پشمی و خارش‌دار خودداری کنید. زیرا باعث ایجاد مشکلات پوستی می‌شود.

با رعایت این نکات در وقت، هزینه و حتی درد کمی که برای تاتو می‌کشید هدر نمی‌رود.

مراقبت‌های قبل از تاتو بدن

همانطور که باید مراقبت بعد از تاتو را انجام دهید. نیاز است که قبل از تاتو هم مواردی را انجام دهید تا تاتو ماندگاری بالایی داشته باشد.

 • مقدار زیادی آب بخورید.
 • پوست خود را تا چند روز قبل از تاتو چرب کنید تا رنگ‌پذیری بهتری داشته باشد.
 • شیو ناحیه موردنظر
 • خواب و استراحت کافی
 • غذای کافی
 • عدم مصرف الکل
 • لباس مناسب بپوشید