مقالات

کاغذ استنسیل تاتو چیست؟ و نحوه استفاده از آن

کاغذ استنسیل

کاغذ استنسیل یک نوع صفحه است که مانند شابلون عمل می‌کند و برای انتقال طرح تاتو بر روی بدن کاربرد کاربرد دارد. انتقال طرح تاتو مسئله‌ی مهمی است. از این کاغذ انتقال طرح تاتو برای کشیدن طرح بر روی سطوح و رنگ آمیزی هم استفاده می‌شود. قیمت کاغذ تاتو ارزان است و نیاز به هزینه‌های زیاد و اضافی ندارد. همچنین کاغذ تاتو، وسیله‌ای کاربردی و ساده می‌باشد. از کاغذ استنسیل برای موارد زیادی استفاده می‌شود. در زیر به کاربردهای این کاغذ اشاره کرده‌ایم:

  • برای تکنیک چاپ، پتینه و تاتو کاربرد دارد.
  • رنگ کردن سطوح ساده با طرح‌های زیبا
  • طراحی با این کاغذ بر روی کاغذ و مقوا، دیوار، پرده، پارچه، چرم و چوب
  • برای انتقال طرح تاتو بدن

در واقع تاتو کاران برای اینکه دقت بیشتری داشته باشند از این کاغذ استفاده می‌کنند. از افراد مبتدی تا متخصص از کاغذ تاتو برای انتقال طرح تاتو استفاده می‌کنند. به طور کلی افراد مبتدی برای انجام تاتو از کاغذ تاتو استفاده می‌کنند. سپس طرح را با این کاغذ بر روی پوست انسان پیاده می‌کنند. هر تاتو کاری با هر میزان توانایی و مهارتی باید از این کاغذ استفاده کند. زیرا کاغذ انتقال طرح تاتو باعث می‌شود تا دست تاتوکار سریع‌تر شود و طراحی‌های زیبا و بهتری را ایجاد کند. اگر تاتو کار طرح تاتو را بد بزند ظاهری بدی را ایجاد می‌کند. اما نگران نباشید. چراکه با مراجعه به یک پیگمنتر حرفه‌ای می‌توانید با ریموو تاتو مشکل را حل کنید. در ادامه این مطلب از مهسا جلیلی (مادر ریموو تاتو ایران) به توضیح کاغذ تاتو و نحوه استفاده از آن میپردازیم.

کاغذ انتقال طرح تاتو چیست؟

استفاده از کاغذ استنسیل برای تاتو بدن باعث می‌شود تا دقت کار زیاد شود. طرحی که باید بر روی بدن مشتری زده شود ابتدا باید بر روی کاغذ استنسیل طراحی شود و سپس بر روی بدن او انتقال داده شود. کاغذ تاتو با نکاتی به فروش می‌رسند و بعد از خذید باید از آنها مراقبت کنید. اما این را بدانید که معایب استفاده از کاغذ استنسیل بسیار کم است. این کاغذ به پوست می‌چسبد و کار تاتو کار را راحت می‌کند. اما کاغذهای قدیمی این ویژگی را نداشتند و دردسرهای زیادی را برای تاتو کاران ایجاد می‌کردند. کاغذ انتقال طرح تاتو سه برگی و تک برگی برای چندین بار قابل استفاده است. اما باید با نحوه استفاده از آن و صرفه جویی در مصرف آن آشنا باشید. این محصول پرکاربرد در تاتو، تاریخ انقضا ندارد و تا سال‌ها می‌توان آن را نگه داشت و استفاده کرد.

البته لازم است بدانید که باید از آن مراقبت کنید و آن را در جایی نگهدارید تا آسیب نبیند و پاره نشود. زیرا در صورت پارگی و یا آسیب دیدگی ممکن است افراد مبتدی نتوانند از کاغذ استنسیل استفاده کنند و نمی‌توانند طرح خود را به خوبی انتقال دهند. برای برخی از طرح‌های تاتو شابلون مخصوص وجود دارد. این طرح‌ها سایز کوچکی دارند و با رنگ مشکی بر روی بدن تاتو می‌شوند.

انتقال طرح تاتو بر روی کاغذ استنسیل

کاغذ استنسیل باید تمیز باشد و قبلا طرح دیگری بر روی آن کشیده نشده باشد. برای کشیدن طرح تاتو بر روی کاغذ باید از قبل طرح تاتو را دیده باشید و یا عکس آن را داشته باشید. برای طراحی بر روی این کاغذ باید در یکجای ثابت طرح آن را بکشید تا زیر دستتان تکان نخود و مواد یا رنگ تاتو پخش نشود.زیر با پخش رنگ، کاغذ بدون استفاده باقی می‌ماند. بنابراین طرح را باید بر روی کاغذ دیگری بزنید. این کار باعث اتلاف وقت و خستگی شما می‌شود. همچنین باعث می‌شود تا در مصرف کاغذ اسراف شود و مواد اضافی به کار رود. باید رنگ تاتو با غلظت مناسبی بر روی کاغذ ریخته شود. زیرا رنگ تاتو غلیظ باعث می‌شود تا به راحتی بر روی کاغذ خشک نشود و کاغذ تاتو تا چند روز خیس بماند. در نتیجه کار شما دچار اشکال می‌شود.

نحوه استفاده از کاغذ استنسیل برای تاتو و انتقال طرح تاتو روی پوست

برای استفاده از کاغذ تاتو نیاز به مهارت و تخصص خاصی ندارید. هر فردی که بخواهد تاتو کار شود می‌تواند از کاغذ تاتو استفاده کند. همچنین از این کاغذ برای زیباتر نشان دادن طرح و عدم اشتباه در طرح زدن استفاده می‌شود. البته برای زدن طرح با استفاده از کاغذ تاتو باید وسیله‌های تاتو را به طور کامل داشته باشید. با مدادهای معمولی این کار را انجام ندهید و از سوزن تاتو مخصوص استفاده کنید.در ابتدا باید مشخص شود که فرد مراجعه کننده می‌خواهد چه طرحی بزند. سپس تاتو کار باید طرح را بر روی کاغذ بکشد و از درستی و زیبایی طرح مطمئن شود.

بعد از اطمینان خود می‌تواند طرح را بر روی پوست انتقال دهد. به این موضوع توجه داشته باشید که هر چه طرح بزرگتر باشد به کاغذ انتقال طرح تاتو بزرگتری نیاز دارید و بر عکس هرچه طرح تاتو مینیمال‌تر و کوچکتر باشد می‌توانید از کاغذ کوچکتری استفاده کنید. می‌توانید کاغذ استنسیل بزرگی را خریداری کنید و آن را به قسمت‌های کوچکی تقسیم کنید. با این کار می‌توانید چندین بار از این کاغذ استفاده کنید. این کار از لحاظ اقتصادی کاملا به صرفه است.